Svetlo pražená káva: všetko čo potrebuješ vedieť

Kávový priemysel sa začal rozrastať veľmi vysokou rýchlosťou, dôvodom je to, že ľudia si chcú dopriať niečo lepšie, kvalitnejšie ako instantnú kávu. V dnešnom svete vládne najmä specialty coffee. Ľudia sa rozhodli pripravovať si kávu zdravšími spôsobmi, kupovať kvalitné zrno a vychutnať si oveľa kvalitnejšiu kávu aj doma, nie len v kaviarni.

Chuť kávy sa odvíja najmä od kávového profilu, ale aj od praženia. Dnes si priblížime spolu čo je to svetlo pražená káva, ako sa spracúva a ako si ju môžeme pripraviť doma.

Čo je svetlo pražená káva?
Je to spôsob praženia kávy, ktorá je spracovávaná pri nižších teplotách. Počas praženia nastáva takzvané pukanie – cracking, popping, kedy počujeme, že káva sa dostáva do fázy, že je upražená. Tento zvuk nastáva práve preto, že kávové zrno mení svoju veľkosť v závislosti od intenzity praženia. Čiže kávu vysýpame von z pražiarne v momente, keď začína pukanie. Tento jav sa inak nazýva ‚First Crack‘. Farba kávy je pomerne svetlo-hnedá.

Chuť, ktorá vás očarí hneď, alebo sa k nej dostanete časom
Káva, pražená na nižších stupňoch má špecifickú chuť. Mnohí ju opisujú ako acidnú. Ak nieste zrovna odborník, tak táto chuť kávy sa ťahá do sviežich, ovocných tónov s nádychom citrusových chutí, ako napríklad grepfruit, ale aj chuť ako granátové jablko. Rôzne kávy, môžu mať rozličné podtóny. Preto pri správnom pražení môžeme cítiť jemný svieži podtón čokolády, či oriešku.

Ako je najlepšie pripravovať svetlo praženú kávu?
Najčastejšie odporúčame túto kávu pripravovať cez alternatívne metódy, ako je Chemex, Aeropress, Hario V60, ale veľmi chutná je aj cez prípravu v Moka konvičke, alias KOTYOGU. Zaujímavú ovocnú chuť však môžete pocítiť aj pri príprave espressa, ktoré vie byť lahodne krémové s jemnou aciditou! O jednotlivých prípravách sa môžete dozvedieť viac z našich článkov na blogu.

Vyskúšajte niečo nové, svetlo praženú kávu nájdete totižto aj na našom eshope. Naši zákazníci, ale hovoríme im inak naši priatelia, si najviac pochvaľujú svetlo praženú RWANDU a GUATEMALU.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Tieto internetové stránky používajú k poskytovaniu služieb, personalizácií reklám a analýze návštevnosti súbory cookie. Ďalšie informácie