Od zrelej čerešne k zelenému zrnku…

Aj tvoje ranné espresso má svoj príbeh. Káva z ktorej si ráno pripravíš espresso má za sebou zaujímavý proces v ktorom sa zo zrelej kávovej čerešne stane zelené zrnko kávy.

Tak sa na to poďme teda pozrieť ako samotný proces prebieha. Kávu je možné spracovávať rôznymi metódami. Tri najčastejšie aplikované sú:

  • Suchá metóda (natural)
  • Mokrá metóda (washed)
  • Polopremývaná metóda (semi washed/ honey)

Suchá metóda

Táto metóda sa pokladá za najstaršiu, najjednoduchšiu a taktiež najmenej finančne náročnú. Vyžaduje si však mnoho skúsenosti a veľa trpezlivosti. Používa sa najmä v oblastiach s nedostatkom vody.

Po zbere sú bobule kávovníka zbavené nečistôt a rovnomerne rozložené na vyššie postele alebo na betón. Nasleduje 2-3 týždňový proces sušenia počas ktorého kávové semená absorbujú látky a cukry z dužiny až do zrna.

Dbá sa na to aby v procese sušenia boli bobule na priamom slnku a mali dostatočný príjem vzduchu. Taktiež je veľmi dôležite zabrániť bobuliam styk s dažďom a rosou aby sa predišlo fermentácií. Bobule sa postupom času scvrknú a zhnednú. Nasleduje olúpanie a následné uskladnenie a čakanie na export.

Mokrá metóda

Táto metóda je precíznejšia a káva sa získava šetrnejším spôsobom čo je neskôr cítiť aj na jej chuti. Nevyhnutnosť pre aplikovanie tejto metódy je voda, a preto je možné ju vykonávať iba na plantážach s dostatkom vody. Na spracovanie jedného kilogramu zelených zŕn sa spotrebuje 120 až 160 litrov vody. Na vyspelejších a modernejších farmách dokážu vodu po použití zrecyklovať, dekontaminovať a opätovne vrátiť do obehu. Vďaka tomu ušetria značnú časť finančných nákladov.

Prvým krokom pri mokrej metóde je selekcia plodov. Nazbierané plody putujú do nádží s vodou kde dochádza k ich selekcii, zrelé plody klesajú ku dnu a nedozreté či inak poškodené zostávajú plávať na hladine spolu s nečistotami.

Druhým krokom sa kávové zrná zbavujú šupky a dužiny v lúpacom stroji. Oddelené ovocie sa neskôr používa ako hnojivo pre kávové stromy.

Posledným krokom je fermentácia. Zrná so zvyšnou dužinou sa vložia do kvasných nádrží a nepretržite sa monitorujú. Dĺžka  kontrolovanej fermentácie sa pohybuje medzi 12-36 hodinami v závislosti od mnoho faktorov ako napríklad nadmorská výška alebo teplota. V konečnom dôsledku záleží na skúsenostiach samotného farmára, keďže táto časť procesu ponúka jedinečnú možnosť experimentovania s výslednými chuťových profilov samotnej kávy. Po fermentácií sa zrná umyjú a sú pripravené na sušenie ktoré prebieha 1-3 mesiace.

Výhodou mokrej metódy je že dokáže zvýrazniť skutočnú chuť a pôvod kávového zrna. Nevýhodou je potreba obrovského množstva vody a techniky.

Polopremývaná metóda

Tento spôsob spravovanie je niečo medzi mokrou a suchou metódou. Jej princíp spočíva v tom že podobne ako pri mokrej metóde je káva  po zbere roztriedená vo vodných nádržiach, avšak po olúpaní šupky je bez fermentácie a ďalšieho premytia hneď sušená, pričom dužina stále zostáva na zrnkách kávy. 

Pri tejto metóde sa jednoznačne viac šetrí vodou ako pri mokrej metóde a aj preto je v porovnaní s ňou menej finančne náročná.

Káva spracovaná takýmto spôsobom sa často nazýva medová, pretože kávové zrnká absorbujú cukry zo zostávajúcej dužiny a takáto káva sa vyznačuje výraznou sladkou príchuťou, pričom si zachováva nižšiu kyslosť a vyvážené až plné telo.

V našej pražiarni nájdete kávu spracovanú mokrou a suchom metódou a my z nej následne vykúzlime čerstvo upraženú kávu, ktorá Vám rozvonia každé ráno.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Tieto internetové stránky používajú k poskytovaniu služieb, personalizácií reklám a analýze návštevnosti súbory cookie. Ďalšie informácie