COLD BREW – letná káva

Určite poznáte pocit, keď v horúcich letných dňoch máte chuť na kávu ale teplá káva nie je „to pravé orechové“. Ideálnou náhradou je práve novodobý trend kávičkarov – Cold brew alebo voľným prekladom do slovenčiny – káva lúhovaná za studena.

Začali s tým holandskí námorníci, ktorý potrebovali urýchliť svoj prísun kofeínu, a tak si kávu začali zalievať studenou vodou. Čas a skúmanie jednotlivých príprav však odhalili, že práve vďaka ich nedočkavosti je lúhovanie za studena jedna z najčistejších príprav, vďaka ktorej nám káva ukáže všetko, čo sa v nej skrýva. V porovnaní s bežnou ľadovou kávou sa pri tejto príprave môžete naozaj vyhrať v skúmaní chutí rôznych odrôd z rôznych krajín.

Cold brew je najviac podobné filtrovanej káve, a však na prípravu cold brew nepotrebujeme horúcu vodu ale lúhuje sa za studena. Ich chuťové profily sú o niečo rozdielne. Filter má vyššiu aciditu, čiže môže chutiť ovocnejšie ale aj sladšie. Oproti tomu cold brew sa vyznačuje mohutnejším čokoládovým telom, no tiež sviežou chuťou s dlhou, intenzívnou dochuťou.

Kým príprava filtrovanej kávy trvá jen niekoľko minúť, pripraviť si cold brew trvá až niekoľko hodín. Možno aj preto po ňom ľudia častejšie siahnu v kaviarňach, kde je vopred pripravený.

Aj keď sa možno zdá, že jeho príprava je náročná, nie je tomu tak.

Ako pripraviť cold brew ?

Dnes nájdeme na trhu viacero zariadení na prípravu Cold Brew, no dokážete si ho vyrobiť aj doma. A to aj bez akéhokoľvek špeciálnych pomôcok. Potrebujete len papierový filter, v ktorom kávu ponoríte do studenej vody na 18 – 24 hodín, následne ju scedíte a cold brew je hotové.

Výbornou pomôckou je Filter-In fľaša od spoločnosti Hario. Objem fľašky je 650 ml, takže odporúčame použiť 80 gramov hrubo namletej kávy. Táto fľaša má zabudovaný filter, do ktorého nasypete kávu a ponoríte ju do nádoby. Premiešate a odložíte na 18 – 24 hodín do chladničky. Et voilá, káva je hotová.

Aká káva je na cold brew najlepšia?

V cold brew najlepšie vynikne svetlo alebo stredne tmavo pražená výberová káva. My Vám odporúčame našu Colombiu Santa Monicu. Pri cold brew v nej vynikne jedinečná a svieža chuť ovocia s príjemnou dochuťou čokolády.

One thought on “COLD BREW – letná káva

  1. Pingback: Cold drip vs. Cold brew - Pražiareň výberovej kávy | LAKAVA

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Tieto internetové stránky používajú k poskytovaniu služieb, personalizácií reklám a analýze návštevnosti súbory cookie. Ďalšie informácie